یکشنبه و سه شنبه از 9 صبح

دکتر صادق آقاجری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت

اوردنچر

اوردنچر (Overdenture)، یک پروتز دندانی است مناسب برای افرادی که تمام و یا بیشتر دندان های خود را از دست داده اند. معمولا سالمندان، افرادی که دچار حادثه شده، از سیگار استفاده می کنند و… از این روش درمان، برای جایگزینی دندان های خود استفاده می کنند. در بعضی شرایط، بیماران به دلیل هزینه بالای ایمپلنت های ثابت و یا به دلیل از دست دادن استخوان های زیاد، دندان پزشک قادر نیست از ایمپلنت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کند. به همین خاطر، اوردنچر بهترین روش درمان است.

فهرست مطالب

اوردنچر
«اوردنچر میله ای»

تفاوت این روش با بقیه روش های درمان

ایمپلنت دندانی:

ایمپلنت دندان برای افرادی مناسب است که تعداد محدودی از دندان های خود (نهایتا 8 عدد) را از دست داده اند. هر ایمپلنت به صورت مجزا، در استخوان های فک قرار گرفته و بعد از جوش خوردن آن، روکش ها به صورت جدا از هم بر روی هر واحد ایمپلنت نصب میشوند. جنس پایه ایمپلنت از تیتانیوم است. اما در برخی موارد استخوان های فک بیمار تحلیل رفته و دیگر از نمیتوان از ایمپلنت استفاده کرد. برای همین، پزشک از اوردنچر استفاده میکند.

دندان مصنوعی(دنچر):

دندان مصنوعی یا دنچر شباهت بسیار زیادی به اوردنچر دارد اما تفاوت اصلی این است که دندان مصنوعی بر روی لثه نصب می گردد. این موضوع باعث شده دندان ها هنگام غذا خوردن و یا صحبت کردن بلغزند و از جای خود تکان بخورند. اوردنچر را میتوان در صورت نیاز از دهان بیرون اورد و رسیدگی های لازم را نسبت به آن انجام داد و سپس آن را به راحتی در جای خود، ثابت کرد.

انواع اوردنچر:

  1. بر پایه لثه
  2. بر پایه ایمپلنت
  3. بر پایه ایمپلنت و لثه

اوردنچر بر پایه ایمپلنت:

اوردنچر بر پایه ایمپلنت دارای مزیت های بسیاری نسبت به دو روش دیگر است. در دو روش دیگر، لثه به عنوان بخشی مهم در پایه اوردنچر قرار دارد ولی در این متد فشار وارده بر لثه بسیار کاهش یافته و از آسیب های وارده به آن جلوگیری می کند. 

پزشک ابتدا پس از ارزیابی نقاط مناسب برای کاشت ایمپلنت (معمولا در جای دندان های نیش) به کاشت چهار و یا دو ایمپلنت در هر نیم فک اقدام میکند. سپس با نصب پایه بر روی این ایمپلنت ها (که معمولا به صورت میله ای است) محیط را برای سوار کردن اوردنچر فراهم میکند. این پروتز در جای خود کاملا ثابت است اما پیشنهاد ما اسین است که قبل از خواب از دهان بیرون آورده شود و مراقبت های اولیه از آن صورت گیرد.

مقایسه سه روش درمان رایج

مورد مقایسه ایمپلنت اوردنچر دنچر
جلوگیری از تحلیل استخوان:
بله
بله
خیر
هزینه:
بسیار زیاد بسته به تعداد
به صرفه و متغیر با تعداد ایمپلنت های به کار رفته
کمترین هزینه
استحکام و طول عمر:
بالاترین استحکام و ماندگاری
استحکام وابسته به تعداد ایمپلنت ها
استحکام بسیار پایین به دلیل تکیه بر لثه
تکلم و جویدن:
بدون کوچکترین مشکل
بدون کوچکترین مشکل
امکان لغزش و اسیب به لثه

مزیت های این روش ها نسبت به دندان مصنوعی:

  • تقویت استخوان فک توسط فیکسچر (پایه) های ایمپلنت وارد شده به استخوان فک
  • تحریک استخوان ها برای رشد و بازسازی بخش های تحلیل رفته
  • استحکام و مقاومت چندین برابری 
  • طول عمر بیشتر
  • عدم وارد شدن اسیب به لثه
  • راحتی بیشتر

قیمت اوردنچر

هزینه اوردنچر با توجه نیاز های به اشخاص به پیش نیاز هایی مانند: پیوند استخوان، کاشت ایمپلنت و… متفاوت می باشد. قیمت تمام شده در مقایسه با دندان مصنوعی بیشتر بوده اما بسیار به صرفه تر نسبت به کاشت ایمپلنت به ازای تمام دندان ها است. شما عزیزان میتوانید برای آگاهی از قیمت اوردنچر در مرکز تخصصی زیبایی درمانی ایمپلنت دکتر صادق آقاجری از طریق صفحه ثبت نوبت و یا تماس با ما از قیمت آگاهی پیدا کنید.

مراحل تصویری اوردنچر
اوردنچر
اوردنچر
«اوردنچر میله ای»
اوردنچر

مرکز تخصصی دکتر آقاجری

با وارد کردن شماره همراه خود از مشاوره کادر تخصصی ما و یا ویزیت رایگان در کمترین زمان ممکن بهره مند شوید

مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر آقاجری