یکشنبه و سه شنبه از 9 صبح

دکتر صادق آقاجری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت

مقایسه اوردنچر و ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان و اوردنچر دو روش متداول برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند. در این مقاله، به بررسی این سه روش از جنبه های مختلف مانند طول عمر، کیفیت، راحتی، قیمت و… خواهیم پرداخت. در بیشتر مواقع انتخاب روش درمان بر عهده بیمار بوده اما در برخی موارد توجه به پیشنهاد پزشک اولویت است.

ایمپلنت دندان از سه بخش پایه(فیکسچر)، اباتمنت و تاج تشکیل شده است. ایمپلنت با قرارگیری در استخوان فک علاوه بر جایگزینی دندان از دست رفته باعث حفظ استحکام و ضخامت استخوان فک می شود که نکته ای بسیار کلیدی است. کاشت ایمپلنت دندان یکی از ساده ترین جراحی های حوزه لثه و فک می باشد که در برخی موارد حتی بیشتر از سه دقیقه نیز به طول نمی انجامد. پس از کاشت ایمپلنت و نصب روکش، بیمار دیگر متوجه حضور آن نخواهد شد و در بین این سه روش دارای بیشترین راحتی می باشد.

در صورت انجام های مراقبت های لازم از ایمپلنت های دندانی طول عمر آنها بسیار بالا خواهد بود به گونه ای که حتی نیازی به تعویض آن نخواهد بود. هزینه هر واحد ایمپلنت دندان در بازه ای از 4 میلیون تومان تا 16 میلیون تومان متفاوت است که بیشتر آنها درای کیفیت بسیار مطلوبی هستند. در این میان ایمپلنت سوئیسی دارای بالاترین کیفیت و قیمت ایمپلنت کره ای نیز به صرفه ترین هستند.

ایمپلنت های دندانی بهترین روش برای جایگزینی یک تا چند دندان از دست رفته هستند اما اگر بیماری تعداد زیادی دندان از دست رفته دارد پیشنهاد ما «اوردنچر» است.

مطالب مرتبط

اوردنچر انواع متفاوتی نظیر میله ای، ثابت و… دارد که از نظر عملکردی بسیار مشابه هستند. اوردنچر اجزایی تقریبا مشابه با ایمپلنت داشته یعنی از پایه(فیکسچر) و روکش تشکیل شده که این ساختار مزایای فراوانی را برای آن به همراه می آورد. بسیاری از افراد ممکن است که این روش درمان را با دنچر(دندان مصنوعی) مقایسه کنند که به این مورد جلوتر خواهیم پرداخت.

برخلاف ایمپلنت دندان، اوردنچر مناسب بیمارانی است که بسیاری از دندان های خود را از دست داده اند. همانگونه که پیش از این هم اشاره شد، هزینه کاشت ایمپلنت برای تعداد بسیاری از دندان های از دست رفته مناسب نبوده و اوردنچر روش پیشنهادی و به صرفه است.

هر دو این روش ها، برای جایگزینی دندان های از دست رفته زیادی مورد استفاده قرار می گیرند اما از نظر ساختار و عملکرد با یکدیگر تفاوت های بسیار زیادی دارند.

اوردنچر از نظر ساختار شباهت بسیار زیادی به ایمپلنت دارد و با قرار گرفتن در فک از تحلیل رفتن استخوان های فک جلوگیری می کند اما دنچر به دلیل اینکه هیچ گونه ارتباطی با استخوان های فک نداشته و بر روی لثه قرار می گیر در طولانی مدت باعث تحلیل رفتن استخوان های فک می شود. این تحلیل سبب کاهش حجم فک شده و باعث می ایجاد نیاز به تعویض دنچر شود.

علاوه بر این به دلیل استحکام نداشتن پایه دنچر امکان دارد هنگام حرف زدن، غذا خوردن و… از جای در آیند. اوردنچر با قرارگیری در محل اتصال خود هیچ گونه حرکتی ندارند اما این قابلیت را دارند که از محل اتصال جدا شوند. قیمت اوردنچر از دنچر بیشتر بوده و همین مورد، علت اساسی انتخاب دنچر شده است. اما پیشنهاد ما استفاده از اوردنچر در صورت نیاز است، زیرا هزینه کردن در راستای سلامتی، سرمایه گذاری است.

«اوردنچر»

«ایمپلنت دندان»

«اوردنچر»

جمع بندی

در این مقاله تلاش شد با جمع آوری اطلاعاتی کلی و جامع در راستای آگاه سازی شما عزیزان در انتخاب روش درمانی مناسب قدم برداریم اما انتخاب نهایی بسته به شرایط درمانی و ترجیحات بیمار دارد. برای آگاهی از قیمت ایمپلنت دندان و یا قیمت اوردنچر میتوانید به صفحه اختصاصی هر دو سر بزنید.

اما نکته کلیدی که باید در کاشت ایمپلنت دندان و اوردنچر رعایت کرد مراجعه به متخصص است. با این کار از عوارض احتمالی پیش آمده جلوگیری خواهید کرد. پیشنهاد ما به شما، بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران، دکتر صادق آقاجری با سابقه کاشت بیش از سه هزار واحد ایمپلنت دندان است.

مطالب مرتبط

مرکز تخصصی دکتر آقاجری

با وارد کردن شماره همراه خود از مشاوره کادر تخصصی ما و یا ویزیت رایگان در کمترین زمان ممکن بهره مند شوید

مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر آقاجری